قصه گویی دیجیتال چیست ؟


قصه گویی دیجیتال زیر شاخه ی از رسانه های دیجیتال است که به هر فرد امکان ارائه قصه ی خود را در دنیای دیجیتال با استفاده از نرم افزارهای مربوط می دهد. قصه های دیجیتالی معمولاً برداشت شخصی افراد از دامنه نامحدود موضوعات را در برمی گیرند. آموزش در مدارس و مشارکت اجتماعی شهروندان دو رویکرد برجسته نسبت به پدیده ی نوظهور قصه های دیجیتالی است. انعطاف، تنوع و دسترسی آسان سه ویژگی برجسته ی قصه های دیجیتالی به شمار می آیند. بعلاوه قصه گویی دیجیتال، ظرف یک دهه ی گذشته به طور فزاینده ای مورد توجه پژوهشگران در حوزه های مختلف نیز قرار گرفته است، کاربرد آن در زمینه های مختلف از ادبیات و هنر تا علوم تجربی و اجتماعی با محور درمان و آموزش، هم اکنون موضوع تحقیق متخصصان و پژوهشگران در موسسات علمی و دانشگاهی سراسر جهان است. قصه گویی دیجیتال از سال2014 به عنوان یک رشته ی مستقل دانشگاهی در مقطع کارشناسی ارشد در برخی از دانشگاه های معتبر آمریکا و نروژ و..... ارائه می شود.
اصطلاح "قصه گویی دیجیتال" از 1970 توسط ریاضی دانان و برنامه نویسان بازی های کامپیوتری درباره ی جنبه های تعاملی رابطه فرد و ابزار دیجیتال به کار برده می شد، اما به تدریج این اصطلاح به تعریف حاضر خود محدود شد. اولین کسانی که اصطلاح "قصه گویی دیجیتال" را در معنای حاضر آن استفاده کردند، هنرمندانی بودند که در دهه ی 90 قرن بیستم از ابزارهای دیجیتال و عکس های آرشیوی و تکنیک روایت(نریشن) برای بیان احساس و دریافت شخصی خود در خلق فیلم هایشان بهره برده بودند. کمی بعد از آن تولیدات یک کارگاه فیلم کوتاه در انسیتوی فیلم آمریکا در 1993 که از همین شیوه برای آموزش شرکت کنندگان استفاده کرده بود، نیز "قصه گویی دیجیتال" نامیده شد. ظرف مدت کوتاهی این جریان مورد توجه قرار گرفت تا جایی که در میانه دهه ی نخست قرن جدید، قصه های دیجیتالی به رسانه های جمعی راه یافتند. در این میان تلویزیون آموزشی هلند، بی.بی. سی. و برخی از شبکه های تلویزیونی در آمریکا پیشتاز استفاده از قصه های دیجیتالی در برنامه های خود شدند.

درباره موسسه قصه گویی دیجیتال شهرزاد :


گروه قصه گویی دیجیتال شهرزاد، یک گروه مستقل فرهنگی/هنری است که در سال ۱۳۹۱ در نتیجه همکاری سه تن از متخصصین در امر آموزش خلاق با تخصص های گوناگون در زمینه های قصه گویی، فیلمسازی، عکاسی، گرافیک و کامپیوتر تشکیل شده است. این گروه پس از بررسی و تحقیق در مورد جدید ترین شیوه های آموزش خلاق مبتنی بر شرایط و امکانات جهان امروز برنامه جامع کارگاه "قصه گویی دیجیتال" را تدوین کرده است و با همکاری آموزشگاه هنری آریا برای اولین بار در ایران این کارگاه را به اجرا درآورده است.
فعالیت اصلی این گروه برگزاری کلاس های قصه گویی دیجیتال و همراهی با کارآموزان جهت ساخت قصه های دیجیتال است. همچنین این گروه در پروژه های پژوهشی، آموزشی مشترک مربوط به این حوزه با نهادها و سازمان های همکاری می نماید.اعضای گروه به ترتیب حروف الفبا عبارتند از
گروه شهرزاد، دوره های آموزشی "قصه گویی دیجیتال" را برای گروه های سنی مختلف و با اهداف آموزشی، پرورشی و فرهنگی برگزار می کند. در این دوره های آموزشی ، کارآموزان اجرای پروژه های قصه گویی دیجیتال را بصورت گروهی و فردی، با استفاده از وسایل عکاسی و تصویر برداری قابل دسترس برای عموم مانند موبایل، تبلت، دوربین های عکاسی و فیلمبرداری خانگی و ... و همچنین نرم افزارهای ساده تدوین و صدا گذاری در یک فضای تعاملی تجربه می کنند.
گروه شهرزاد بر این باور است که همه ی افراد، قصه هایی برای گفتن دارند . به گمان ما ایجاد فرصت برای گفت و شنود با زبان هنر می تواند گامی موثر در جهت شناخت هویت فردی و فرهنگ تعامل در جامعه باشد.
این مسئله در عصر دیجیتال اهمیتی بیش از پیش پیدا می کند. دورانی که در آن افراد به دامنه ی بی پایانی از اطلاعات دسترسی دارند. اطلاعاتی که تولید و انتشار بی وقفه ی آنها، جهان ما را با شتابی بیش از پیش تغییر می دهد و انسان ها با ملیت ، فرهنگ و دیدگاه های متفاوت، به مرور تبدیل به شهروندان "دهکده جهانی" می کند . بنابراین شاید مهم ترین چالش پیش روی هر یک از ما در این دوران، حفظ حریم و هویت فردی و باز تعریف رابطه "خود" با جهان جدید و ابراز آن است.
کارگاه های آموزشی گروه شهرزاد بر اساس شیوه های نوین آموزشی بر تعامل و مشارکت فعال شرکت کنندگان در تمام مراحل آموزش تاکید دارد و امیدوار است تا با ایجاد فضایی پویا برای شرکت کنندگان فرصت بروز هرچه بیشتر خلاقیت را برای تک تک آنها فراهم سازد. به باور ما، کارگاه "قصه گویی دیجیتال" این امکان را برای شرکت کنندگان فراهم می سازد تا با قابلیت های مثبت دنیای دیجیتال بیشتر آشنا شده و از مخاطبان منفعل به تولیدکنندگانی موثر تبدیل شوند و به کمک این ابزار و اتکا به توانایی های فردی، خود و جهان پیرامون خود را بهتر بشناسند.
افراد پس از طی کردن دوره های آموزشی "قصه گویی دیجیتال" می توانند روایت های شخصی خود را در قالب های مختلف خاطره گویی، مقاله تصویری، پروژه های درسی و پژوهشی، داستان گویی و ...تولید کرده و آن ها را با تمامی ساکنین " دهکده جهانی " به اشتراک بگذارد.

اهداف :


گروه شهرزاد امیدوار است تا با کمک گرفتن از رسانه " قصه گویی دیجیتال" گامی موثر در اشاعه فرهنگ قصه گویی و همچنین مهارت بیان خود و ارتباط جمعی بردارد. این گروه هم چنین بر آن است تا متفاوت دیدن و خوب شنیدن، درک موسیقی و مهارت تفکر انتقادی را در میان افراد اشاعه دهد. مهمترین اهداف این گروه عبارتند از:
توانمند سازی شهروندان در بیان خود با استفاده از رسانه ی قصه گویی دیجیتال،
دعوت به استفاده خلاق از فن آوری های روز و امکانات در دسترس مانند موبایل، دوربین و ....،
اشاعه فرهنگ قصه گویی و روایت گری.

درباره اعضای شهرزاد

  • گروه شهرزاد
  • مرجان فروغی
  • حسین راستی
  • لاله خسروی

گروه شهرزاد

  گروه قصه گویی دیجیتال شهرزاد، یک گروه مستقل فرهنگی/هنری است که در سال ۱۳۹۱ در نتیجه همکاری سه تن از متخصصین در امر آموزش خلاق با تخصص های گوناگون در زمینه های قصه گویی، فیلمسازی، عکاسی، گرافیک و کامپیوتر تشکیل شده است. این گروه پس از بررسی و تحقیق در مورد جدید ترین شیوه های آموزش خلاق مبتنی بر شرایط و امکانات جهان امروز برنامه جامع کارگاه "قصه گویی دیجیتال" را تدوین کرده است و با همکاری آموزشگاه هنری آریا برای اولین بار در ایران این کارگاه را به اجرا درآورده است.

مرجان فروغی

مرجان فروغی، مهندس کامپیوتر نرم افزار، طراح وب، مدرس و مترجم کتاب های کودک. بررسی معیارهای نشر الکترونیک برای کودک و نوجوان، پژوهشگر در زمینه ادبیات الکترونیک ، قصه گویی دیجیتال و تاثیر آن بر افراد با نیازهای ویژه. مرجان فروغی از سال ۱۳۸۵ عضو وابسته شورای کتاب کودک و نوجوان است و فعالیت خود را در گروه نشر الکترونیک شورای کتاب کودک، گروه هنر فرهنگنامه کودک و نوجوان و گروه بین الملل ادامه می دهد. او هم چنین تجربه فیلمنامه نویسی انیمیشن، ساخت عروسک و عکاسی صحنه را در کارنامه خود دارد.

حسین راستی

حسین راستی، نویسنده ، فیلمساز و عکاس. فارغ التحصیل از هنرستان ادبیات داستانی می باشد. وی از سال ۱۳۷۵ در زمینه های داستان نویسی، فیلمسازی مستند، فیلمنامه نویسی و عکاسی فعالیت می کند. همچنین از سال ۱۳۸۶ در کارگاه های آموزش خلاق شرکت داشته است. حسین راستی تاکنون چندین کارگاه خلاقیت مانند کارگاه خوب دیدن و کارگاه تفکر خلاق در مراکز فرهنگی و آموزشی مختلف برگزار کرده است.

لاله خسروی

لاله خسروی، قصه گو، کارشناس ادبیات نمایشی ، کارشناس ارشد کارگردانی تئاتر و دانشجوی دکتری پژوهش هنر دانشگاه تربیت مدرس. نمایشنامه نویس و فیلمنامه نویس. پژوهشگر در زمینه ادبیات شفاهی. لاله خسروی از ۱۳۸۸ در زمینه ی قصه گویی و اقتباس خلاق از افسانه های بومی و آموزش تفکر انتقادی مشغول به فعالیت است. از ۱۳۸۹ عضو وابسته شورای کتاب کودکان است. نگارش و کارگردانی چندین نمایشنامه، فیلمنامه و مجموعه تلویزیونی را در کارنامه خود دارد. همچنین در مقاطع مختلف با کانون پرورش فکری و معاونت فرهنگی هنری شهرداری تهران و مدارس در زمینه ی آموزش قصه گویی خلاق همکاری کرده است.

تماس با ما

  • آدرس موسسه تقاطع بهشتی و سهروردی-ضلع جنوب غربی-پلاک 394-طبقه چهارم-واحد 41
  • شماره تماس 09029180826
  • ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 1

نهادهای همسو

تماس با ما

09029180826 تقاطع بهشتی سهروردی-ضلع جنوب غربی-پلاک 394-طبقه چهارم-واحد 41 shahrzadcdsc@gmail.com

 

اهداف ما

گروه شهرزاد امیدوار است تا با کمک گرفتن از رسانه " قصه گویی دیجیتال" گامی موثر در اشاعه فرهنگ قصه گویی و همچنین مهارت بیان خود و ارتباط جمعی بردارد. این گروه هم چنین بر آن است تا متفاوت دیدن و خوب شنیدن، درک موسیقی و مهارت ....

ادامه مطلب

قصه گویی دیجیتال چیست؟

قصه گویی دیجیتال زیر شاخه ی از رسانه های دیجیتال است که به هر فرد امکان ارائه قصه ی خود را در دنیای دیجیتال با استفاده از نرم افزارهای مربوط می دهد. قصه های دیجیتالی معمولاً برداشت شخصی افراد از دامنه نامحدود موضوعات را در برمی گیرند....

ادامه مطلب